..:: ELIXIR | Gry Fabularne(RPG) | Gry Komputerowe(cRPG) | Fantastyka | Forum | Twoje Menu Ustawienia
   » Ogólne

   » Rozgrywka

   Szukaj
>NASZE STRONY
 MAIN
:: Strona Główna
:: Forum
:: Chat
:: Blogi

 GRY FABULARNE
:: Almanach RPG
:: Neuroshima
:: Hard HEX
:: Monastyr
:: Warhammer
:: Wampir
:: D&D
:: Cyberpunk2020
:: Earthdawn
:: Starwars
:: Arkona

 GRY cRPG
:: NWN
:: Baldurs Gate
:: Torment
:: Morrowind
:: Diablo

 FANTASTYKA
:: Literatura
:: Tolkien
:: Manga & Anime
:: Galeria

 PROJEKTY
:: Elcards
:: Chicago

   Statystyki
userzy w serwisie:
gości w serwisie: 0

LEGENDY POGROMUPogrom. Czas horrorów, czas wielkiego strachu, czas kaerów i izolacji. Czas cierpienia i zagłady wielu społeczności. Lata upadku Parlainth i splugawienia Elfiego Dworu. Nim zaczął się wiek legend naszym światem rządziły astralne bestie zwane horrorami. Celem ich było sianie strachu i zniszczenia. Żyliśmy wówczas w odosobnionych enklawach cywilizacji. Nasi przodkowie zbudowali podziemne miasta zwane kaerami, gdyż tylko w ten sposób mogliśmy przetrwać. Wiele tych schronień stało się jednak miejscami zagłady. Były to straszne i ponure lata, w których nie było miejsca dla bohaterów. Lecz, czy aby na pewno.
W latach pogromu mogło mieć miejsce naprawdę wiele heroicznych wydarzeń. Obrona kaeru, wędrówki po powierzchni, epickie starcia z najpotężniejszymi z horrorów. Bohaterami takich opowieści mogą stać się gracze. Bohaterstwo jednak, to nie tylko uczestnictwo w epickich starciach i przygodach. Pogrom był przede wszystkim czasem podejmowania ciężkich decyzji i sprawdzianem człowieczeństwa. Opowieści z lat pogromu wcale nie muszą opowiadać o bitwach z horrorami czy walce o przetrwanie na powierzchni. Opowieści mogą dotyczyć takich wartości jak honor, nadzieja, rodzina, miłość. Opowieści mogą dotyczyć także szaleństwa umysłów opanowanych przez horrory. Przygody w latach pogromu można podzielić na następujące grupy:
1. Życie w kaerze
2. Obrona kaeru
3. Walka o przetrwanie na powierzchni
4. We władzy horrorów
5. Epic fantasy
6. Historyczne wydarzenie
Każdy z tych punktów jest tematem na całkiem sporą opowieść, dlatego cały artykuł zostanie podzielony na 7 części. 7 część dotyczyć będzie wykorzystania pogromu w standardowych przygodach.

1.ŻYCIE W KAERZE
Zebrane tutaj wątki dotyczą wszystkiego, co związane z kaerami, prócz wątków z obroną tegoż. Ze względu na to, że przygody toczą się na ograniczonym obszarze, należy sprawić, aby miejsce przygód posiadało ciekawe tło. Skrótowo mówiąc, musimy jakoś zbudować kaer (ewentualnie cytadelę). Tego będzie dotyczyć pierwsza część:
- Pierwszą rzeczą, jaka się nasuwa na myśl to wielkość schronienia. Kaery w czasie pogromu były naprawdę różnych rozmiarów. Jedne mieściły w sobie populację jednej wioski, inne całego narodu (np. Throal i Thera). Jeśli więc gracze myślą o kaerach jako małym kompleksie podziemi mogą grubo się mylić.
- Innym ważnym elementem jest kształt kaeru:
1. Wielopoziomowe lochy – każdy poziom zajęty przez daną klasę społeczną
2. Jedna grota kolosalnych rozmiarów – w środku wygląda jak zwykle miasto (metropolia)
3. Kilka grot połączonych korytarzami – podział na dzielnice
- Władza kaeru
1. Kaer rządzony przez domy szlacheckie
2. Kaer rządzony przez tyrana lub kilku
3. Kaer rządzony przez radę
4. Kaer rządzony przez szaleńca
- Życie w środku, czyli parę pomysłów na urozmaicenie
1. Polityka jak, u drowów – wojny między domami szlacheckimi
2. Paniczny strach przed horrorami – wszelka inność jest tępiona
3. Działalność tajnych organizacji (np.: klucze śmierci)
4. Intrygi i gry o władzę
5. Wpływ horrora z zewnątrz na niektórych mieszkańców – horror nie znajduje się w kaerze, ale może korzystać ze swoich mentalnych zdolności i wpływać nimi na psychikę niektórych mieszkańców
6. Wpływ szaleństwa pasji na głosicieli – jak zachowają się głosiciele Raggoka, Vestriala i Dis
7. Połączenie kaerów – mieszkańcy dokopali się do jakiegoś innego podziemnego miasta
- Ważniejsze osoby – kaer (cytadelę) można porównać do jakiegoś małego państewka lub mikroświata. W każdym państwie znajdą się pewne osoby, w jakiś sposób znane i ewentualnie potężne. Może to być przywódca jakiejś tajnej organizacji, mędrzec, bajarz, potężny mag lub wojownik. Skrótowo mówiąc są to osoby, które wpływają na życie i kształt tego kaeru.
- Mniej ważne osoby – są to postacie, z którymi gracze czasami rozmawiają. Np.: zleceniodawcy zadań, sklepikarze, strażnicy.
- Ważne miejsca – w każdym mieście znajdują się miejsca w pewien sposób ważne dla mieszkańców. Mogą być to np.: miejsca kultu, szpitale, siedziba rady miasta, banki. W kaerze będącym niczym innym jak miastem, tyle, że pod ziemią i odizolowanym od reszty świata, też znajdują się miejsca ważne dla jego mieszkańców. Sala zebrań, w której bajarz opowiada mieszkańcom o tym, jak wyglądało życie na powierzchni. Miejsca kultu, w których Dawcy Imion mogą się pomodlić do różnych pasji. Podziemne ogrody, w których w magiczny sposób dojrzewają rośliny i warzywa. Miejsc ważnych dla kaeru jest mnóstwo. Wystarczy spojrzeć na pierwsze, lepsze miasto (ze świata rzeczywistego lub RPG) i zastanowić się co ciekawego umieścić w kaerze. Przykłady: gildia magów, gildia złodziei, rada miasta (kaeru), szpital, biblioteka itp.
strony: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8]
komentarz[10] |

Komentarze do "Legendy Pogromu"Musisz być zalogowany aby móc oceniać.


© 2000-2007 Elixir. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Designed by Corwin Visual
Engine by Khazis Khull based on jPortal
Polecamy: przeglądarke Firefox. wlepa.pl


   Sonda
   Czy wiesz czym jest Earthdawn?
Pierwszy raz słyszę o tym system
Coś mi się obiło o uszy.
Tak grałem kilka razy.
Jestem wiernym graczem od dawna
Musisz być zalogowany aby móc głosować.

   Top 10
   "Pojedynek"
   "Zdradziecki ...
   Legendy Pogromu
   "Nietypowy pr...
   „Tajemn...
   "Karawana"
   Mnich
   Earthdawn - "...
   Tropiciel
   Naszyjnikiem ...

   ShoutBox
Strona wygenerowana w 0.024290 sek. pg: